Hellbent

I Am Invincible x Volkaspray

2021 Service Fee: $22,000 inc. GST

Four starts in Gr1’s never worse than fourth. He was very unlucky in 2017 William Reid & 2018 Oakleigh Plate. His form was impeccable in every G1 he contested. His recent win in the William Reid was unbelievable considering they slowed mid race and he had to come right around them. Craig Williams was astounded that he could finish so brilliantly considering the race didn’t really pan out for him.

Hellbent is a magnificent looking dark bay horse standing 16hh. His turn of foot is his greatest asset and his similarities to his father are uncanny. His pedigree is interesting as he has a double cross of Green Desert which has been very successful cross. We believe he perfectly fits the criteria we look for in choosing stallions, being an explosive sprinter by a top sire and having a tough colonial damline.

G1-winning sprinter. Winner of seven races from 1000m to 1200m from two to five, and of more than $900,000 in prizemoney, including the 2018 G1 William Reid Stakes (1200m) in near record time; second in the 2017 G1 William Reid Stakes (1200m), third in the G1 Oakleigh Plate to Russian Revolution, Listed BR Crowley Stakes (1200m), Listed GH Mumm Stakes (1000m) and Listed Kensington Stakes (1000m).

 In-bred 3×3 to Green Desert, Hellbent is I Am Invincible’s fourth G1 winner and 29th Stakes winner and is out of Volksraad mare Volkaspray who is from the family of 1963 Golden Slipper winner Pago Pago.

Click logo for Free Hypothetical Mating Report from G1 Goldmine.

or visit this link.

Click logo for Free Hypothetical Mating Report from True Nicks.

or visit this link.

(in Australia)

AgeRuns1st2nd3rdEarnings
211--A$33,025
36211A$241,525
410313A$247,300
561-1A$379,600
Totals:23725A$901,450
At 2 : ATC (Canterbury) McGrath Estate Agents 2YO Maiden P. (1100m)
At 3 : VRC Inglis Dash (1100m), ATC (Rosehill) Ranvet H. (1200m), 3d City Tatt's RC Brian Crowley S., L (1200m to Counterattack and Spill the Beans)
At 4 : MRC Mypunter.com H. (1100m), Toronado at Swettenham H. (1000m), Sale TC Pastry & Pieces H. (1000m), 2d MVRC William Reid S., Gr.1 (1200m to Silent Sedition and beating Star Turn), 3d ATC (Randwick) Hall Mark S., Gr.3 (1200m to Redzel and Counterattack), VRC Kensington S., L (1000m to Tivaci and El Divino), Mumm S., L (1000m to Redzel and Terravista), 4th MRC Oakleigh P., Gr.1 (1100m), Rubiton S., Gr.2 (1100m)
At 5 : MVRC William Reid S., Gr.1 (1200m beating Thronum and Catchy), 3d MRC Oakleigh P., Gr.1 (1100m to Russian Revolution and Snitty Kitty), 4th MRC Schillaci S., Gr.2 (1100m)

World Thoroughbred Ranking: 116 (in 2018).

 

1st Dam

VOLKASPRAY, by Volksraad. 2 wins at 1100m, 1500m, AJC Jack Gannon P., STC Golden Slipper Festival H., 2d AJC Emirates P.H., Sydney City Lexus H., STC Spring Valley Fruitsation P. Sister to Deautche Express. Dam of six foals, all raced, four winners, inc:-

HELLBENT (c. by I Am Invincible). Subject horse.

Hulk (g. by I Am Invincible). 3 wins at 1000m, 1100m, A$398,200, to 2020-21, ATC Hyland Race Colours H., Blue Point at Darley H., Illawarra TC Evergreen Turf Australia H., 2d ATC Casino Prince at Vinery 2YO H., MVRC Happy Birthday Pat Egan 2YO P., GCTC Magic Millions P., ATC Winning Owner Godolphin H., Warren Woodcock H., Tie the Knot H., Rendr Delivery Sprint H., City Tattersalls Club H., Joe Sharabati H., Brazen Beau at Darley P., Press Statement at Vinery H., Casino Prince at Vinery H., 3d ATC Brian Crowley S., L, Antler Luggage Sprint H., Drinkwise P.

 

2nd Dam

SPRAYPAINT, by Crested Wave. Unraced. Sister to Jelignite Jen (dam of SINGING STAR), half-sister to ZEPHYR ART, Joure la Partie, Canned Music (dam of WESTERN ZIP). Dam of 11 named foals, all winners, inc:-

Deautche Express (Volksraad). 3 wins-1 at 2-at 1200m, 1400m, Hawkes Bay Robbie Burns Stortford Lodge H., Waikato RC United Cleaning Services 3YO S., 2d Hawkes Bay Chianti H., 3d Avondale JC 2YO Fillies S., L, Hawkes Bay VJ Distributors Ltd H., 4th Hawkes Bay Highview S., Gr.3. Producer.

Tres Rapide. 2 wins at 2 in Aust. Dam of-

Rapidement. 7 wins to 1200m, A$140,926, MVRC City Jeep Don't Hold Back H., Essendon Mazda 55 Second Challenge Heat H. Dam of-

Platinum Angel (Snitzel). 3 wins to 1450m, A$363,035, MRC Rod Fenwick H., 2d BRC Dane Ripper S., Gr.2, SCTC Moreton Cup, Gr.2.

 

3rd Dam

POP ART, by Arch Sculptor. 3 wins at 1000m, 1050m in Aust. Half-sister to Zooming On, Ceremonious, Zoom Out. Dam of 11 foals, 7 to race, 4 winners, inc:-

ZEPHYR ART (Zephyr Bay). 16 wins to 1200m, US$32,150, A$173,190, Bay Meadows Portola Valley Training Center H., L, SAJC Naetor H., Saratov Flying H., Longyear Centenary H., 2d SAJC Lightning S., Gr.3, RN Irwin S., Gr.3, Bay Meadows Owner-Trainer H., L.

Canned Music. 3 wins-1 at 2-from 1000m to 1600m, SAJC Mellor Brook H., 2d SAJC Nui Dat-Vietnam H., 3d SAJC Century H., Super 66 H. Dam of-

WESTERN ZIP (Zephyr Zip). 2 wins at 2, WATC Gimcrack S., L, Coco H., 2d WATC Hideyoshi H., Starlet H., 3d WATC Queen's P., L. Dam of-

Relativity. 5 wins to 1300m, SAJC Marsh H., Pope Packaging H. Dam of-

SECOND EFFORT (Mossman). 11 wins to 1400m, A$680,703, MRC PB Lawrence S., Gr.2, Bletchingly S., Gr.3, Warrnambool RC Wangoom H., L-twice, MRC Zaidee's Rainbow Shoelaces H., Le Pine Funerals Cup, MVRC Cafetto Sprint H., 3d MRC PB Lawrence S., Gr.2, Memsie S., Gr.2, VRC Chester Manifold S., L, MRC Sir John Monash S., L.

DIAMOND EFFORT (Mossman). 8 wins to 1200m, A$594,000, to 2020-21, MRC Heath S., Gr.3, MRC (Mornington) Hareeba S., L, MRC Lamaro's Hotel H., VRC Mittys H., MRC Robert Hunter H., 2d MRC Schillaci S., Gr.2.

Lady Einstein. 2 wins at 1200m, 1300m in Aust. Dam of-

MILEVA (Headwater). 4 wins-1 at 2-at 1000m, 1100m, A$165,685, to 2020-21, SAJC Manihi Classic, L, Murray Bridge RC Murray Computers 2YO P., SAJC Terry Howe Printing H., Antonio and Elisabeth H.

Canhill. Winner at 1200m in Aust. Dam of-

FREE TO MOVE (Unencumbered). 3 wins-1 at 2-at 1100m, 1200m, A$274,220, to 2020-21, VRC AR Creswick S., L, MVRC Lloyd Williams P., 2d MRC Samson H., 3d MVRC Mitchell McKenzie S., L.

Jelignite Jen. Unraced. Dam of-

SINGING STAR (Danasinga). 8 wins from 1400m to 2400m, NZ$196,150, Waikato Gold Cup, Gr.2, Manawatu Breeders' S., L, Waikato RC Hamilton Cup, WRC MF King Industries Ltd 3YO H., Avery Ford H., 2d Manawatu RC Eulogy S., Gr.3, ARC Montana Wines H., 3d Counties Cup, Gr.2, Manawatu Classic, Gr.3, Matamata Cup, L, 4th Waikato Gold Cup, Gr.2. Dam of-

MISS SELBY (O'Reilly). 3 wins at 1400m, 2100m, NZ$162,610, A$10,000, Hawkes Bay Lowland S., Gr.3, Livamol Blu Sprint H., 2d New Zealand Oaks, Gr.1, Manawatu RC Eulogy S., Gr.3, WRC Desert Gold S., Gr.3, 3d Rangitikei RC John Turkington Forestry H.

Yeah Nah. Winner at 2100m in NZ. Dam of-

VIADANA (Towkay). 11 wins from 1200m to 1600m, NZ$685,325, A$24,000, ARC Easter H., Gr.1, Waikato Sprint, Gr.1, Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders' S., Gr.1, BOP RC Japan-New Zealand International Trophy, Gr.2, ARC Eagle Technology S., Gr.3, Rotorua RC Lion Red P., L, ARC Carbine Club Trophy H., Auckland Co-Op Taxis Mile H., WRC Pacific Jewellers H., Matamata RC New World H., 2d WRC Captain Cook S., Gr.1, BOP RC Japan-New Zealand International Trophy, Gr.2, Tauranga S., Gr.3, 4th ARC Zabeel Classic, Gr.1. Producer.

INDECISION (Per Incanto). 6 wins-1 at 2-at 800m, 1200m, NZ$158,525, A$4,125, ARC Hallmark Stud H., L, Hawkes Bay Finance Sprint H., L, Waikato RC Sprint H., L, 2d Rotorua RC Arawa S., Gr.3.

I AM INVINCIBLE 5 wins-1 at 2-at 1000m, 1100m, A$270,050, SAJC DC McKay S., Gr.3, MRC Sir John Monash S., L, The Age H., AJC Hoxton Park H., Octagonal 2YO H., 2d SAJC Goodwood H., Gr.1, 3d AJC Kindergarten S., Gr.3. He entered stud in Aust. in 2010. Leading Sire of 2YOs in Aust. in 2018-19. Leading First Season Sire in Aust. in 2013-14. Leading Sire of Winners in Aust. in 2018-19, 2019-20, 2020-21. Second on Aust. Sires List in 2017-18, 2018-19, 2019-20, 2020-21. Sire of 809 progeny to race, 634 winners (78.0%), earnings of over $107 million, 65 stakes winners, 50 stakes placegetters, inc.




VIDDORA (12f, Colombia, Zeditave). 9 wins to 1200m, A$2,710,180, 367,000Dhs, WATC Winterbottom S., Gr.1, MVRC AJ Moir S., Gr.1, SAJC RN Irwin S., Gr.3, Lightning S., L, GCTC Magic Millions Snippets P., SAJC Ubet H., David & Mary Axon-Stokes H., Guardian Insurance H., Oakbank RC Coca Cola H., 2d SAJC Robert Sangster S., Gr.1, MVRC AJ Moir S., Gr.1, SAJC RN Irwin S., Gr.3, MVRC Carlyon S., L, SAJC Manihi Classic, L, BRC Falvelon H., L, GCTC Magic Millions Sprint, 3d MVRC Melbourne Signage Concepts H., 4th MVRC Manikato S., Gr.1, Meydan Al Quoz Sprint, Gr.1.

BRAZEN BEAU (11c, Snaadee, Bletchingly). Champion 3YO Colt in Australia in 2014-15.5 wins-2 at 2-at 1100m, 1200m, £112,875, A$1,407,825, VRC Newmarket H., Gr.1, Coolmore Stud S., Gr.1, ATC Roman Consul S., Gr.2, BRC Champagne Classic, Gr.2, ATC Australian Turf Club 2YO H., 2d Royal Ascot Diamond Jubilee S., Gr.1, VRC Lightning S., Gr.1, BRC JJ Atkins S., Gr.1, Sires' Produce S., Gr.2.

LOVING GABY (16f, Mastercraftsman, Felix the Cat). Champion 3YO Filly in Australia in 2019-20.4 wins-1 at 2-at 1000m, 1200m, A$2,281,250, MVRC Manikato S., Gr.1, William Reid S., Gr.1, MRC Chairman's S., Gr.3, MVRC Scarborough S., Gr.3, 2d VRC Newmarket H., Gr.1, ATC Sires' Produce S., Gr.1, Champagne S., Gr.1, VRC Sprint Classic, Gr.1, MRC Thoroughbred Club S., Gr.3, 3d VRC Lightning S., Gr.1, 4th ATC Golden Slipper S., Gr.1.

I AM A STAR (13f, Dixieland Band, Common Grounds). 10 wins-2 at 2-from 1100m to 1600m, A$1,564,300, VRC Myer Classic, Gr.1, AV Kewney S., Gr.2, Let's Elope S., Gr.2, MVRC WH Stocks S., Gr.2-twice, Sunline S., Gr.2, MRC Quezette S., Gr.3, Ladies Day Vase, Gr.3, SAJC National S., Gr.3, VRC Phar Lap Club 2YO P., 2d MRC Thousand Guineas, Gr.1, Rubiton S., Gr.2, 3d SAJC Robert Sangster S., Gr.1, Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2, MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, WW Cockram S., Gr.3, 4th MRC Thousand Guineas Prelude, Gr.2, VRC Aurie's Star H., Gr.3-twice.

VOODOO LAD (11g, Gilded Time, Salieri). 13 wins-2 at 2-to 1400m, A$1,975,110, WATC Winterbottom S., Gr.1, VRC Aurie's Star H., Gr.3, MRC Moonga S., Gr.3, Heath S., Gr.3, Sir John Monash S., Gr.3, MVRC Chandler Macleod S., L, MRC Regal Roller S., L, Scone RC Inglis 2YO Challenge, MVRC Di Office Design H., Tamworth JC H&NWRA Country Championship Qualifier, 2d VRC Newmarket H., Gr.1, MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1, Heath S., Gr.3, Bletchingly S., Gr.3, VRC All Victorian Series Final H., L, SAJC A Sheppard Constructions H., 3d ATC Country Championship Final, VRC Bruce Gadsden H., 4th VRC Bobbie Lewis H., Gr.2, MRC Schillaci S., Gr.2, Rubiton S., Gr.2.

INVINCIBELLA (13f, Galileo, Zabeel). 12 wins from 1200m to 1600m, A$3,075,103, Qld Tatt's RC Tattersall's Tiara, Gr.1, ATC Sheraco S., Gr.2, VRC Blazer S., Gr.2, BRC Dane Ripper S., Gr.2-twice, GCTC Magic Millions Fillies & Mares P.-3 times, ATC Theraces H., Star Mile H., Tab.com.au P., McGrath Estate Agents H., 2d MRC Tristarc S., Gr.2, ATC James HB Carr S., Gr.3, BRC Glenlogan Park S., Gr.3, ATC Reginald Allen H., L, BRC Lancaster S., L, VRC Tab.com.au Trophy H., ATC Hyland Race Colours 2YO P., Schweppes 2YO H., 3d MVRC Tesio S., Gr.3, Hawkesbury RC Godolphin Crown, Gr.3, VRC Lexus Hybrid P., L, MVRC Summer Membership H., 4th ATC Golden Pendant, Gr.2-twice, Sapphire S., Gr.2, BRC Nudgee S., L, Gold Coast Bracelet, L.

MEDIA SENSATION (15f, High Chaparral, Kaapstad). 7 wins-2 at 2-from 1200m to 1600m to 2020-21, NZ$385,315, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, Counties RC Auckland Thoroughbred Breeders, Gr.2, ARC Soliloquy S., Gr.3, Waikato RC Sprint H., L, Avondale JC NZB Insurance Pearl Series H., Rotorua RC Faulkner Drainage H., 2d Counties RC Auckland Thoroughbred Breeders S., Gr.2, ARC Royal Descent S.

HELLBENT (12c, Volksraad, Crested Wave). 7 wins-1 at 2-to 1200m, A$901,450, MVRC William Reid S., Gr.1, VRC Inglis Dash, MRC Mypunter.com H., ATC McGrath Estate Agents 2YO P., Ranvet H., MRC Toronado at Swettenham H., 2d MVRC William Reid S., Gr.1, ATC Inglis Sprint, 3d MRC Oakleigh P., Gr.1, ATC Hall Mark S., Gr.3, VRC Mumm S., L, Kensington S., L, City Tatt's RC Brian Crowley S., L, 4th MRC Oakleigh P., Gr.1, Schillaci S., Gr.2, Rubiton S., Gr.2.

OOHOOD (15f, Sunday Silence, Rory's Jester). Winner at 1600m, A$1,522,500, ATC Flight S., Gr.1, 2d ATC Golden Slipper S., Gr.1, Sires' Produce S., Gr.1, MRC Blue Diamond Prelude (f), Gr.2, Merson Cooper S., L, 3d MRC Caulfield Guineas, Gr.1, Blue Diamond S., Gr.1, Blue Diamond Preview (f), Gr.3, 4th ATC Tea Rose S., Gr.2, NSW Tatt's RC Furious S., Gr.2.

ILLUSTRIOUS LAD (11g, Zeditave, Century). 10 wins-1 at 2-to 1250m, A$801,740, 110,100Dhs, VRC Tab.com.au S., Gr.2, AR Creswick Series Final S., L, SAJC City of Marion S., L, WH Wylie H., L, Boxing Day Family Races 2YO P., Brian Vivian's 70th Birthday H., Exelsuper H., MRC JB Scott H., 2d MRC Schillaci S., Gr.2, Kevin Heffernan S., Gr.3, SAJC RN Irwin S., Gr.3, MRC Italktravel S., L, VRC Phillip Schuler H., Sale TC Viatek H., 3d Ballarat TC Magic Millions 3 & 4YO Classic.

DAME GISELLE (17f, Stravinsky, Centaine). 5 wins-2 at 2-to 1400m to 2020-21, A$1,349,400, ATC Reisling S., Gr.2, Silver Shadow S., Gr.2, Furious S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, Golden Gift, 2d ATC Forum Group Kirkham 2YO P., 3d ATC Coolmore Classic, Gr.1, Lonhro P., L, 4th ATC Flight S., Gr.1, Percy Sykes S., Gr.2.

LIBERTINI (16f, Encosta de Lago, Danehill). 5 wins-2 at 2-at 1100m, 1200m to 2020-21, A$1,497,950, ATC Premiere S., Gr.2, Furious S., Gr.2, Silver Shadow S., Gr.2, Scone RC Woodlands S., L, ATC Armistice 2YO P., 2d ATC Kindergarten S., Gr.3, 3d VRC Coolmore Stud S., Gr.1, VRC Sprint Classic, Gr.1, MVRC William Reid S., Gr.1, ATC Tea Rose S., Gr.2, 4th ATC Light Fingers S., Gr.2.

FIESTA (15f, Danehill Dancer, Hennessy). 5 wins-1 at 2-at 1100m, 1200m to 2020-21, A$1,591,875, ATC Silver Shadow S., Gr.2, VRC Furphy Sprint, Gr.3, ATC Widden S., Gr.3, MRC Northwood Plume S., Gr.3, ATC Inglis 3YO Sprint, 2d ATC Flight S., Gr.1, Percy Sykes S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, Sweet Embrace S., Gr.2, NSW Tatt's RC Furious S., Gr.2, Qld Tatt's RC Bright Shadow H., L, GCTC Silk Stocking H., L, ATC Daily Press Kirkham 2YO P., 3d MRC How Now S, Gr.3, ATC Gimcrack S., L.

VICTOREM (14g, Foreplay, Don't Say Halo). 8 wins-2 at 2-to 1400m, A$1,366,525, BRC Victory S., Gr.2, Lough Neagh S., L, Hinkler H., L, ATC Newhaven Park Country Championships Final, Port Macquarie RC Country Championship Qualifier, ATC TAB Highway H., 2d Hawkesbury Guineas, Gr.3, BRC Keith Noud H., L, Scone RC Ortensia S., L, ATC Kosciuszko S., 3d ATC Southern Cross H., Gr.3, Hall Mark S., Gr.3, BRC George Moore S., Gr.3, Buffering P., 4th Qld Tatt's RC WJ Healy S., Gr.3.

INVINCIBLE GEM (13f, Marwina, Al Khawaaneeg). 6 wins from 1100m to 1600m, A$979,550, ATC Emancipation S., Gr.2, Missile S., Gr.2, Spring S., Gr.3, Tab.com.au H., Vinery H., NSW Racehorse Owners Association P., 2d ATC Randwick Guineas, Gr.1, Villiers H., Gr.2, Missile S., Gr.2, 3d ATC Winx S., Gr.1, Canterbury S., Gr.1, Millie Fox S., Gr.2, NSW Tatt's RC Tramway S., Gr.2, Newcastle JC Newmarket H., Gr.3, Scone RC Luskin Star S., L, 4th MRC Tristarc S., Gr.2, ATC Festival S., Gr.3.

PROPHET'S THUMB (15f, Reset, Brocco). 5 wins to 1200m to 2020-21, A$536,930, MRC Rubiton S., Gr.2, ATC Fireball S., L, MRC Ladbrokes Odds Boost H., 2d MVRC Carlyon S., L, MRC Neds Same Race Multi H., 3d MRC Alinghi S., L-twice, SAJC WH Wylie H., L, Scone RC Denise's Joy S., L, ATC Spark of Life H.

MISS LEONIDAS (14f, Barathea, Nishapour). 5 wins to 1100m, A$825,050, MRC Caulfield Sprint H., Gr.2, Bel Esprit H., L, MVRC Embassy Print Solutions Sprint H., 2d ATC Galaxy H., Gr.1, MVRC AJ Moir S., Gr.1, VRC Pat Lalor Hall of Fame Trophy H., MRC (Mornington) No Fuss Event Hire H., 3d VRC Ron Taylor H., MRC VOBIS Gold, Ladbrokes Back Yourself H., 4th ATC Challenge S., Gr.2.

THE JUSTICE LEAGUE (12g, Peintre Celebre, Marscay). 5 wins-1 at 2-at 1200m, 1400m, NZ$203,025, Wellington Guineas, Gr.2, Whangarei RC Northland Breeders S., L, ARC New Zealand Herald H., Otakiri Water H., 2d Counties RC Ssangyong H., Fasttrack Insurance H., Matamata RC Rich Hill Stud H., 3d ARC Ideal Electrical Legrand H., Rotorua RC Mills Reef Winery & Restaurant H.

IMPERATRIZ (18f, Shamardal, Encosta de Lago). 3 wins-2 at 2-at 1100m, 1200m to 2021-22, NZ$119,350, ARC Eclipse S., Gr.2, Waikato RC Northland Breeders S., Gr.3, Levin RC Uzabus & Coaches S., 3d Hawkes Bay Gold Trail S., Gr.3.

PURE ELATION (15f, Hussonet, Flying Spur). 3 wins-2 at 2-at 1100m, 1200m, A$667,220, ATC Percy Sykes S., Gr.2, NSW Tatt's RC Furious S., Gr.2, ATC Sledmere Stud 2YO P., 2d ATC Reisling S., Gr.2.

LOOK TO THE STARS (12f, Southern Halo, Luhuk). 3 wins-2 at 2-from 1200m to 1600m, A$358,400, BRC Sires' Produce S., Gr.2, SCTC Princess S., L, ATC Schweppes 2YO H., 2d ATC TAB Rewards 2YO P., Pro-Ride 2YO P., 3d BRC JJ Atkins S., Gr.1, 4th GCTC Ken Russell Memorial Classic, Gr.3.

KATSURO - WISHFUL THINKER (H.K.) (13g, Barathea, Zabeel). 9 wins at 1000m, 1200m to 2020-21, A$84,325, HK$17,070,275, HKJC Premier Bowl H., Gr.2, MVRC Dominant H., HKJC Happy Valley Trophy H., Flamingo Flower H., High Island H., Chevalier Construction H., Piguet Lady Millenary H., Kung Hei H., 2d HKJC Beijing Clubhouse Anniversary Cup, 3d HKJC Premier Bowl H., Gr.2, Bauhinia Sprint Trophy H., Gr.3, Sha Tin Vase, Gr.3, National Day Cup, Gr.3, MRC Next Payments H., HKJC HKSAR Chief Executive's Cup H., Student Village H., Lok Sin Tong Cup, 4th HKJC Longines Hong Kong Sprint, Gr.1, Centenary Sprint Cup, Gr.1, Sprint Cup, Gr.2.

STRASBOURG (16c, Dane Shadow, Zeditave). 2 wins at 2, A$470,950, BRC Sires' Produce S., Gr.2, Newcastle JC Max Lees 2YO Classic, 2d BRC Champagne Classic, Gr.2, ATC Schweppervescence H., Gr.3, Inglis Nursery, RL.

SANTOS (15c, Secret Savings, Vain). 2 wins at 2, A$255,100, ATC Skyline S., Gr.2, Pierro 2YO P., 3d ATC Breeders' P., L.

HOME AFFAIRS (18c, Flying Spur, Stravinsky). Winner at 2 in 2020-21, A$249,100, ATC Silver Slipper S., Gr.2, 2d ATC Canonbury S., Gr.3, 3d ATC Todman S., Gr.2.

MOST IMPORTANT (12g, Stravinsky, Imperial Seal). 10 wins-2 at 2-to 1400m, A$1,009,525, BRC George Moore S., Gr.3, Lough Neagh S., L-twice, Keith Noud H., L, Sunshine Coast Cup, L, BRC Buffering H., Eileen & William Duffus Memorial H., SCTC Access Insulation 2YO H., BRC Iona Old Boys' H., 2d BRC Victory S., Gr.2, George Moore S., Gr.3, GCTC Vo Rogue P., Gr.3, BRC Buffering P., Barry Nilsson Lawyers H., Qld Tatt's RC Winning Edge Presentations H., BRC Membership H., BRC Jim McKeering Real Estate H., 3d BRC Keith Noud H., L, Dimi Caramalis Buck's Day 2YO H., Chairman's Club H., 4th BRC George Moore S., Gr.3, GCTC Magic Millions Cup, RL, BRC Gold Edition P., L.

ECKSTEIN (13f, Choisir, Sir Tristram). 8 wins to 1400m, A$1,180,785, ATC Southern Cross S., Gr.3, BRC Glenlogan Park S., Gr.3, ATC Winter S., L, VRC Paris Lane S., L, BRC Mode P., L, GCTC Nerang RSL H., ATC West Tradies CFMEU H., City Tatt's RC TAB Highway H., 2d VRC Myer Classic, Gr.1, GCTC Magic Millions Fillies & Mares P., ATC Pluck at Vinery 2YO H., 3d ATC Tramway S., Gr.2, Nivison S., Gr.3, BRC Glenlogan Park S., Gr.3, GCTC Magic Millions Guineas, RL, ATC Winter Challenge H., L, 4th ATC Coolmore Classic, Gr.1, Scone RC Denise's Joy S., L.

HOUTZEN (14f, Reset, Redoute's Choice). 7 wins-4 at 2-to 1200m, £67,080, A$2,012,525, ATC PJ Bell S., Gr.3, MVRC Champagne S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL, BRC Bribie H., L, Sky Thoroughbred Central 2YO H., Qld Tatt's RC Winning Edge Presentations 2YO H., GCTC First National Real Estate 2YO H., 2d Goodwood King George S., Gr.2, MVRC Ian McEwen S., Gr.2, 3d MVRC Ian McEwen S., Gr.2, ATC Fireball S., L.

CALIFORNIA ZIMBOL (16f, Anabaa, Reprimand). 6 wins-1 at 2-at 1100m, 1200m to 2020-21, A$562,500, ATC Maurice McCarten H., Gr.3, MRC Thoroughbred Club S., Gr.3, ATC Darby Munro S., L, MRC Alinghi S., L, ATC Kia H., Agency Real Estate 2YO H., 2d BRC Oxlade S., L, ATC Vinery H., 3d VRC Red Roses S., Gr.3, ATC Fireball S., L, 4th ATC Star Kingdom H., Gr.3.

SUPER ONE (12c, Tale of the Cat, Sea Salute). Champion 2YO in Singapore in 2015.5 wins at 1100m, 1200m, A$95,130, S$374,355, SAJC DC McKay S., Gr.3, Singapore TC Aushorse Golden Horseshoe, L, Juvenile Championship, L, Make Your Own Magic 2YO S., IRT Juvenile S., 2d Cranbourne TC Apache Cat Classic.

SHE'S SO HIGH (14f, Exceed and Excel, Spectrum). 4 wins-1 at 2-to 1200m, A$429,410, SAJC Proud Miss S., Gr.3, VRC Bob Hoysted H., L, Incognitus S., L, MRC Resimax 2YO P., 2d SAJC Euclase S., Gr.2, 3d MVRC Atlantic Jewel S., L, 4th MRC Thousand Guineas, Gr.1, Thousand Guineas Prelude, Gr.2, Quezette S., Gr.3.

INVINCIBLE STAR (14f, Catbird, Zabeel). 3 wins-1 at 2-to 1200m, A$540,500, VRC Ottawa S., Gr.3, MRC Thoroughbred Club S., Gr.3, ATC Starlight S., L, 2d VRC Coolmore Stud S., Gr.1, ATC Shorts H., Gr.2, 3d NSW Tatt's RC Concorde S., Gr.3, Wyong Magic Millions S.

LA MEXICANA (17f, Domesday, Mossman). 6 wins-1 at 2-at 1100m, 1200m to 2020-21, A$515,745, MRC Kevin Hayes S., Gr.3, MVRC William Crockett S., L, MRC VOBIS Gold Dash, Mary Bell H., 2d MRC Twilight Glow S., L, Member Garry Franklin H., 3d MRC How Now S., Gr.3, VRC Vale Phil Power Trophy H., 4th MRC Regal Roller H., L.

HOLYFIELD (17g, Dane Shadow, Woodman). 4 wins-3 at 2-at 1200m, 1400m to 2020-21, A$287,615, ATC Schweppervescence H., Gr.3, Ming Dynasty H., Gr.3, MRC Ladbrokes 2YO H., 2d BRC ANZ Bloodstock News P., 3d MVRC Bill Stutt S., Gr.2.

OVERSHARE (14c, Redoute's Choice, Sadler's Wells). 3 wins-1 at 2-at 1100m, 1200m, A$252,450, MRC Zeditave S., Gr.3, MVRC Mitchell McKenzie S., L, ATC Bowermans Furniture 2YO P., 2d MRC Manfred S., Gr.3, 4th ATC Rosebud H., L, MRC Blue Diamond Preview (c&g), L.

CATCH ME (16f, O'Reilly, Danehill). 2 wins at 2, A$198,950, ATC Gimcrack S., Gr.3, MRC Blue Diamond Preview (f), Gr.3, 4th ATC San Domenico S., Gr.3.

I AM IMMORTAL (16c, Ad Valorem, Fasliyev). 2 wins at 2, A$280,400, MRC Blue Diamond Prelude (c&g), Gr.3, Blue Diamond Preview (c&g), L, 2d MRC WJ Adams S., L.

MADAM LEGEND (16f, Encosta de Lago, Danehill). 7 wins to 1400m to 2021-22, A$405,650, Newcastle JC Tibbie S., Gr.3, ATC Warren Woodcock H., Ranvet H.-twice, 2d ATC Ranvet Power Formula H., 3d ATC Moet & Chandon H., Agency Real Estate H., Iron Jack H.

VINNIE EAGLE - MASSIVE MILLENNIUM (H.K.) (11g, Danehill Dancer, Royal Academy). 6 wins-2 at 2-at 900m, 1200m, NZ$78,745, HK$2,042,550, ARC Eclipse S., Gr.3, Waikato RC Waikato Farmers Markets H., HKJC Lam Tin H., Chicago H., Silvermine Bay H., 2d Waikato RC James & Annie Sarten Memorial S., Gr.3, HKJC Hap Mun Bay H., Yue Man H., 3d HKJC Pok Fu Lam Riding School H., Westlands Road H., Flamingo H.

CRACK THE CODE (15f, Bletchley Park, Haulpak). 4 wins-1 at 2-to 1200m, A$296,750, MRC Kevin Hayes S., Gr.3, VRC Living Legend Graham Salisbury 2YO P., MRC Cape Grim Beef P., MVRC Ladbrokes H., 3d VRC Stable Staff Recognition H.

BARBARIC (17c, Show a Heart, St Covet). 2 wins at 2, A$201,500, Canberra RC Black Opal S., Gr.3, ATC TAB Venue Mode 2YO P., 3d ATC Hyland Race Colours July Sprnt H.

PAQUIRRI (15g, Oratorio, Lujain). 2 wins-1 at 2-at 1100m to 2020-21, A$224,250, ATC Kindergarten S., Gr.3, Frosted at Darley H., 2d GCTC Aquis Farm Ladies Day 2YO H., 3d GCTC Aquisfarm on Twitter 2YO H., ATC Happy 30th Hawk at ANZ News H., Territories at Darley H., 4th Gosford Guineas, L.

VINICUNCA (16f, Flying Spur, Conquistarose). Winner at 2, A$165,375, VRC Maribyrnong P., Gr.3, 2d MRC Blue Diamond Prelude (f), Gr.2, 4th MRC Alinghi S., L.

His sire sons include Brazen Beau (14), Super One, Overshare, I Am Immortal, Kobayashi, etc.

Commenced stud duties in Australia in 2018
His oldest progeny will be 2YOs in 2021-22